Jak działa aloes?

News

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, jedna roślinka goszcząca na naszych parapetach jest w stanie poprawić nam samopoczucie. Co więcej, może to zrobić natychmiast pomagając nam w wielu aspektach. Aloes często jest określany mianem rośliny brylującej wówczas, gdy w grę wchodzi pielęgnacja urody i trudno nie zgodzić się z tym, że niewiele innych roślin jest mu w stanie dorównać pod tym względem. Już dziś możemy wskazać dziesiątki substancji odżywczych, które wchodzą w skład aloesu i okazują się prawdziwym wybawieniem dla naszego organizmu.

Naukowcy nie uważają jednak wcale, że jest to roślina dobrze im znana. Często mówią w kontekście aloesu o związkach, które dopiero trzeba poznać. Oczywiście, nie wszystkie właściwości aloesu doczekały się naukowego potwierdzenia, można jednak mówić o nim wówczas, gdy mamy do czynienia z właściwościami gojącymi. Aloes doskonale radzi sobie nie tylko z typowymi ranami, ale i z poważnymi oparzeniami, jedną z jego cech jest zaś i to, że rany są eliminowane, a my nie musimy obawiać się skutków ubocznych. Czynne związki aloesu bez większego trudu przenikają w głąb tkanek, a następnie redukują degradację komórek już na tym poziomie walcząc skutecznie ze stanami zapalnymi oraz z rozszerzaniem się naczyń krwionośnych. Dzięki temu krew płynie szybciej, a skóra może się regenerować. Nadal nie wiemy, w jaki sposób aloes wpływa na proces produkcji kolagenu i elastyny, nie mamy jednak wątpliwości, co do tego, że wpływ taki istnieje i można go relatywnie łatwo dostrzec.

Osoby zainteresowane aloesem muszą liczyć się z tym, że występuje on w kilku formach. Relatywnie tani jest przede wszystkim zakup żywej rośliny, a następnie ucinanie kawałków jej liści. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby kupić specjalny żel aloe vera, którego znakiem rozpoznawczym jest łatwość w użyciu. Jeśli zdecydujemy się na żel, może się okazać, że wygraliśmy  na kilka sposobów. Możemy przecież nie tylko działać kojąco na rany, ale również ma szereg innych właściwości. Tu warto wspomnieć choćby o tym, że można go stosować zamiast kremu rano i wieczorem, co pozwoli na zamykanie porów i zmniejszenie problemów z cerą. W szczególny sposób zyska na tym cera trądzikowa, roślina ta nie tylko ogranicza bowiem wydzielanie sebum, ale i pozwala na łagodzenie miejscowych stanów zapalnych. Żel z aloesu ma tez właściwości gojące, dzięki czemu nie musimy się obawiać utrzymujących się przez długi czas śladów po pryszczach. Ciekawym rozwiązaniem jest też nakładanie aloesu na rzęsy przed snem, pozwala to bowiem na ich wydłużenie.

 

Komentarze (1)

  1. Globalnews (Natalia)

    Ostatnio rozszczepiłam mojego aloesa na dwa mniejsze, jak narazie pięknie rosną :)

Zostaw komentarz