Czerwone oko - objawy

News

Tak zwane „czerwone oko” to nie nazwa jednej choroby, ale cała grupa różnego typu schorzeń, które nie mają jednej przyczyny. U większość osób, które zgłaszają się do okulisty z tego rodzaju problemem, powodem jego pojawienia się jest najzwyklejsze przemęczenie. Nierzadko zdarza się, że pracujemy do późnych godzin nocnych, nadmiernie wpatrujemy się w ekran komputera i czytamy przy sztucznym świetle. Niestety wszystkie te nawyki doprowadzają do podrażnienia oka, ale nie można bagatelizować objawu jakim jest czerwone oko, gdyż w niektórych przypadkach może być ono oznaką poważnego schorzenia.

Zapalenie spojówek to jedna z tych dolegliwości, której cechą charakterystyczną są właśnie przekrwione spojówki. Jest wiele czynników, które mogą być przyczyną tego schorzenia: brak wystarczającej ilości snu, długotrwałe stosowanie kropli do zmęczonych oczu, problemy z wydzielaniem łez, zbyt mocno chlorowana woda, alergia, czy nawet używanie soczewek kontaktowych.  Co więcej przyczyną zapalenia spojówek mogą być także wirusy oraz bakterie.
Do najczęstszych dolegliwości związanych z zapaleniem spojówek, obok zaczerwienienia oczu, zalicza się uczucie kłucia, obecności ciała obcego lub piasku po powieką, ale także pieczenie, światłowstręt, sklejanie się powiek oraz nadmierne łzawienie. W większości przypadku wystarczy zadbać o właściwą higienę, aby dolegliwości ustąpiły, ale jeżeli zauważymy na powiekach ropną wydzielinę, należy zgłosić się do lekarza.

Z kolei zapalenie rogówki przede wszystkim charakteryzuje się widocznym zaczerwienieniem wokół samej rogówki. Dodatkowymi objawami natomiast jest światłowstręt, nadmierne łzawienie oraz znaczące ograniczenie ostrości widzenia. Niestety wyjątkowo często zapalenie rogówki jest mylone z opisanym wcześniej zapaleniem spojówek. Warto w związku  tym mieć świadomość tego, iż główną różnicą pomiędzy nimi jest widoczne przesuwania się naczyń w trakcie ruchu powieki w przypadku zapalenia spojówek. Gdy natomiast doskwiera nam zapalenie rogówki nie zauważymy takiego ruchu.

O czym jeszcze może świadczyć zaczerwienione oko? Chociażby o niegroźnym wylewie podspojówkowym, którego przyczyną może wzmożony wysiłek, nadciśnienie czy nawet zwykłe kichnięcie. W krótkim czasie dochodzi do mocnego zaczerwienienia oka, ale nie sprawia nam ono bólu i nie niesie za sobą żadnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Jeśli jednak w jakimkolwiek momencie zaczniemy odczuwać ból czy też zaczniemy gorzej widzieć, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza.

Czerwone oko może również świadczyć o rozwijaniu się dużo poważniejszych schorzeń, jak chociażby jaskry. W wyniku tej choroby uszkodzeniu ulega nerw wzrokowy oraz komórki siatkówki, co w rezultacie może skutkować znaczącym pogorszeniem się widzenia lub nawet całkowitą utratą wzroku.
Na zachorowanie na jaskrę najbardziej narażone są osoby z rodzinną skłonnością do tego schorzenia, ale także cierpiące na niedociśnienie, nadciśnienie, miażdżycę, cukrzycę oraz częste bóle głowy, jak również nałogowi palacze i osoby starsze.
Aby możliwe było wczesne wykrycie jaskry, należy regularnie badać się w gabinecie okulistycznym. Jeśli w odpowiednim momencie nie rozpoczniemy leczenia, choroba ta całkowicie nas oślepi.

Jak leczyć czerwone oko?

Jak wspomniano już wcześniej, nie ma jednej przyczyny występowania czerwonego oka, w związku z czym nie istnieje również jeden sposób na jego wyleczenie. Każde ze schorzeń dotyka innej anatomicznej części oka, zatem trzeba zastosować inne metody, by skutecznie zwalczyć chorobę.
Jeśli dotknie nas zapalenie spojówek, najczęściej wystarczy unikać czynników, które drażnią oko oraz płukać worek spojówkowy odpowiednimi kroplami. W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówki lub też rogówki, konieczne jest natomiast leczenie antybiotykami. Wylew podspojówkowy nie wymaga leczenia, gdyż krew wchłonie się sama. Natomiast gdy chodzi o jaskrę konieczne jest zastosowania farmakoterapii, która zwykle polega przede wszystkim na podaniu inhibitorów anhydrazy węglanowej, betablokerów oraz pilokarpiny. Kiedy leki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, pozostaje wykonanie irydotomii laserowej, aby obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe.

W sytuacji, gdy zaczerwienie wynika wyłącznie ze zmęczenia naszych oczu, pomocne mogą okazać się okłady, na przykład z rumianku, mleka czy herbaty. Z kolei świetlik lekarski jest niezwykle przydatny przy opuchnięciu lub bólu gałki ocznej,

Artykuł powstał we współpracy z hurtownią optyczną AVM: http://avm4you.pl/okulary-do-komputera-zerowki-antyrefleksyjne/b_yose

Komentarze (0)

Zostaw komentarz