Jednodniowe wycieczki pod Warszawę – twierdza Modlin

News

Twierdza Modlin to taka nasza perełka turystyczna, która jest dość mocno niedoceniona a znajduje się tylko około 25 kilometrów od granic Warszawy. Sama nazwa Modlin stałą się rozpoznawalna dzięki lotnisku, które tam się znajduje. Jednak zabytki twierdzy także wymagają poznania i są tego warte. 

Historia, czyli skąd się to wzięło

Nie ma materialnych dowodów na to, ale istnieje przekonanie, że już Szwedzi w trakcie potopu a więc wieku XV. II stworzyli na tym terenie budynki o charakterze wojskowym. Na malowniczy Modlin zwrócił uwagę także Napoleon, a po klęsce w starciu z Rosjanami również carat. Modlin budził więc zainteresowanie dowódców spod różnych flag i miał istotną wartość strategiczną. Miejsce było na naturalnym wzniesieniu, otoczone rzekami, było więc idealne na stworzenie fortecy. Napoleon zbyt długo Modlinem nie mógł się cieszyć, nie miał również czasu, by go rozbudować. Dopiero za cara Mikołaja I Modlin zaczął się rozwijać, stawał się coraz potężniejszy. W tym okresie drugiej połowy XIX wieku na tym terenie pojawiało się wiele nowych budynków, pośród nich słynna cytadela. Niewiele osób wie, że to najdłuższy budynek na terenie całej Europy. Imponująca budowla liczy sobie ponad 2200 metrów. 

 

 

Twierdza została stworzona w taki sposób, że miało być to miejsce praktycznie samowystarczalne. Dlatego poza samymi wojskowymi budynkami istniały tam również ciągu zaopatrzeniowe, słynne spichlerze o wielkich możliwościach niszczone przez niemieckie bombardowania. Mieliśmy tam również skomplikowany system murów, które choć trudno dostępne mogą stać się interesującą atrakcją dla miłośników wspinaczki. Całość dopełniona została przez Redutę Napoleona a więc forteczny budynek zaprojektowany przez Bonapartego. 

Jak zwiedzać?

Twierdza Modlin ma rzeczywiście wiele atrakcji, dlatego można tam turystycznie spędzić nawet cały dzień. Przed wyjazdem warto zapoznać się z darmowymi przewodnikami, które mogą nam wstępnie podpowiedzieć coś o tym miejscu i jego zabytkach. W ten sposób będziemy w jakieś mierze gotowi do zwiedzania tego miejsca. Większość z tych miejsc można zwiedzić samodzielnie i bez opłat. Jedynie są one pobierane za Muzeum Kampanii Wrześniowej oraz Twierdzy Modlin. Opłata jest także za wejście na Wieżę Czerwoną, szczególnie jest polecana przez świetne widoki. Warto zwłaszcza w przypadku grup, które pierwszy raz się tam pojawiają wynajęcie przewodnika sobie rozważyć, ponieważ on podpowie nam jak zwiedzać oraz przekaże nam swoją wiedzę. 

Swoją wyprawę do Modlina rozpocząć można w centrum dowodzenia a wiec samym muzeum. Nawet jeśli będziemy rezygnować z przewodnika znajdziemy tam bezpłatne mapki i informacyjne materiały między innymi z atrakcyjną grą terenową. Przy okazji będzie można poznać również okoliczne ekspozycje wewnętrzne oraz zewnętrzne. 

Sprawdź: Day Trips From Warsaw - list of tours >> 

Jeśli ktoś chce sobie nieco spokojnie odpocząć może się także zdecydować na wycieczkę na modlińską plażę, która ma dla nas miłą atmosferę, daje nam do wypożyczenia kajaki, a od czasu do czasu również można tam spotkać jakieś nieco bardziej aktywne imprezy. Baza gastronomiczna to kilka lokali, które znajdują się na terenie osiedli mieszkaniowych, ale ich jakość jest średnia. Za to zupełnie przyzwoita jest tam baza hotelowa. Do Modlina oczywiście warto się także udać własnym samochodem, to będzie najwygodniejsze. Osoby, które nie chcą jechać samochodem, nie mają takiej możliwości mogą się również zdecydować na połączenie autobusowe czy też pociągi Kolei Mazowieckich. Oczywiście można także pojechać taksówką, ale to będzie najbardziej kosztowna opcja. Do twierdzi warto wybrać się w weekend ponieważ wtedy będzie można wybrać się na Wieżę Czerwoną.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz