Skąd wywodzą się jasełka?

News

Na pewno Boże Narodzenie to jego z najważniejszych świąt w ciągu roku. W tym okresie organizuje się specjalne przedstawienia określane jako Jasełka. Ich historia sięga średniowiecznych misteriów, które przygotowywane były prze franciszkanów. Jasełka to nazwa, która wywodzi się od słowa jasło czyli żłób. Tradycja mówi, że pierwsze takie przedstawienie przygotowane zostało przez św. Franciszka z Asyżu. 

Przedstawienia bożonarodzeniowe

Od samego początku treścią przedstawień były wydarzenia, które związane były z narodzinami Chrystusa. W początkowej fazie do realizacji przedstawień używano figurek, które następnie były zastąpione przez marionetki a dalej przez aktorów. 

W kolejnych wiekach zaczęły się w przedstawieniach pojawiać nawet postacie ludyczne, co doprowadziło do zakazu ich wystawiania w wieku XVIII. Zakaz ten wydany był przez biskupów. Nadmierna ludowość w przedstawieniach była przez nich źle traktowana. W tym czasie zaczęto więc jasełka wystawiać poza świątyniami. 

Scenariusze jasełek

Scenariusze jasełek

Teksty, które używane były w jasełkach ( http://www.biala-lodka.pl/scenariusz-jaselek ) zazwyczaj były anonimowe i najczęściej miały gwarowy charakter. Z czasem zaczęto je przerabiać i wprowadzać do nich coś z aktualnych wydarzeń. Wśród najbardziej znanych twórców był w Polsce Lucjan Rydel ze swoją szopką Betlejem polskie. 

Z dawnej tradycji czerpie współczesna szopka dominikańska z Poznania, którą tworzy Jacek Kowalski. Wystawiana przez teatrzyk towarzyski. W podobnym charakterze utrzymane są również przedstawienia z protestanckich kościołów na pomorzu. Tam mamy Jasełka Łobeskie znane już z okresu międzywojennego. Stworzone przez Marię von Bismarck przedstawienie było rozbudowane do 8 aktów, w ramach którzy aktorzy recytowali i śpiewali angażując widzów do przedstawień. Takie przedstawienie było nieco inne niż tradycyjne jasełka. jednocześnie po czasie wysiedlenia mieszkańcy Łobza, którzy stworzyli to przedstawienie zabrali tradycję ze sobą w okolice Hanoweru, gdzie się pojawili i trzymają się swojej tradycji do współczesnych czasów.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz