Wielofunkcyjny laptop do 3000 złotych

News

Kupno laptopa do konkretnych zadań jest o wiele prostszy, niż poszukiwania urządzania wielofunkcyjnego. Słowem – do wszystkiego. Jeśli dodatkowo mamy ograniczony budżet, stoimy przed naprawdę trudnym zadaniem pełnym pułapek i kompromisów. Mimo to na rynku możemy znaleźć kilka propozycji, na które warto wydać 3000 złotych. Poznajmy je bliżej.

Pamiętajmy jednak, że w kwocie około 3000 złotych nie znajdziemy wydajnościowych demonów, na których każda gra będzie chodziła w maksymalnych ustawieniach. Będą to raczej podstawowe modele z dość mocnymi procesorami, ale raczej podstawowymi kartami graficznymi. Oczywiście będą to układy dedykowane, o wiele mocniejsze od zintegrowanych, ale w porównaniu do podobnych rozwiązań desktopowych (komputery stacjonarne) ich wydajność będzie znacząco niższa.

Dlatego też decydując się na urządzenie wielofunkcyjne, które ma służyć i do pracy i do zabawy, również z grami, zwracajmy uwagę przede wszystkim na wspomniany procesor oraz kartę graficzną. Ważna jest także matryca, ale jeśli mamy w planach podłączanie laptopa do monitora lub telewizora, możemy przymknąć oko na ten aspekt. Pozostałe podzespoły czyli pamięć RAM oraz dysk twardy to elementy, które z czasem możemy wymienić, więc lepiej zdecydować się na model z lepszym procesorem, niż większym dyskiem twardym.

Ciekawą propozycją może być model Lenovo Ideapad 510. Laptop wyposażono w matową matrycę LED o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Sercem urządzenia jest procesor Intel Core i5 szóstej generacji (Skylake) o oznaczeniu 6200U i taktowaniu do 2,8 GHz w trybie Turbo. Wspomaga go 8 GB pamięci operacyjnej RAM DDR4. Za generowanie obrazu odpowiada układ graficzny NVIDIA GeForce 940MX oraz zintegrowana karta Intel HD Graphics 520. Na dane użytkownika przeznaczono dysk tradycyjny o pojemności 1000 GB, choć dla większej wydajności warto zainwestować w dysk SSD. Producent zastosował jeden port USB 2.0 oraz dwa porty USB w szybszym standardzie 3.0. Całość prezentuje się bardzo elegancko i ciekawie, szczególnie w biało-srebrnej wersji kolorystycznej.

Bardzo ciekawą alternatywą dla powyższej propozycji jest model Dell Inspiron 5567. W tym przypadku również producent postawił na matową matrycę LED o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Na uwagę zasługuje najnowszy procesor Intel Core i5 siódmej generacji (Kaby Lake) o oznaczeniu 7200U i taktowaniu nawet 3,1 GHz w trybie Turbo. Ponadto na pokładzie znajdziemy 8 GB pamięci operacyjnej RAM DDR4, układ graficzny AMD Radeon R7 M445 z 2 GB pamięci GDDR5 oraz zintegrowana karta Intel HD Graphics 620. Na dane, multimedia i gry przeznaczono tradycyjny dysk twardy o pojemności 1000 GB. Podobnie jak u poprzednika, znajdziemy tu jeden port USB 2.0 oraz dwa porty USB 3.0.

Jak widać przy odrobinie szczęścia jesteśmy w stanie znaleźć ciekawe urządzenie wielofunkcyjne za około 3000 złotych. Co prawda wydajność w grach nie będzie wysoka, ale pozostałe zadania tj. rozrywka z multimediami, praca i nauka z pewnością zostaną obsłużone z pełną mocą i komfortem. Warto decydować się na najnowsze rozwiązania nawet kosztem mniejszej ilości pamięci RAM bądź pojemności dysku twardego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz