Najdziwniejszy autobus świata wyjechał na ulice

News

To coś na kształt skrzyżowania autobusu z łodzią typu katamaran. Nowy wynalazek ma być rozwiązaniem, które poradzi sobie z korkami w chińskich miastach. Jeszcze nie tak dawno była to jedynie wizja. A obecnie mamy już dostępny pierwszy taki pojazd.

Firma. Która stała za wizją poszła dalej i skonstruowała pojazd. Transit Elevated Bus (TEB), bo tak właśnie nazywa się ten pojazd pojawił się na początek na ulicach Qinhuangdao. Jest to pojazd niezwykły, ponieważ tak naprawdę unosi się jakby ponad miejskimi drogami. Nadwozie znajduje się bowiem dwa metry nad ziemią a cały pojazd ma taką szerokość, która dopasowana jest do szerokości chińskich dróg. Dzięki temu będzie się faktycznie ruszał po poboczach.

Można powiedzieć, że właśnie z tego powodu TEB jest i nie jest uczestnikiem ruchu drogowego. Inne samochody przejeżdżać mogą pod nim jak pod tunelem, a autobus nigdy nie będzie zatrzymywał się w korkach. Jednorazowo może przewozić 300 osób. Pierwszy raz można było słyszeć o tym projekcie w 2010 roku. A po 6 latach mogliśmy już obaczyć koncepcję. Projekt szybko pojawił się w sieci i oczywiście zaczął wzbudzać duże zainteresowanie. Internatuci byli mocno podekscytowani tym pomysłem ale zastanawiali się czy rzeczywiście będzie to pojazd raz bezpieczny a raz praktyczny.

W końcu samochody zmieniają pasy i mogą być takie sytuacje, gdy pojawią się na poboczu, a co wtedy skoro może tam być właśnie TEB?

Dodatkowo pojawia się pytanie co na to kierowcy, nad głowami, których nagle może się pojawić tunel?

Czy nie będziemy czuli dyskomfortu w czasie takiej jazdy?

Pytań jest wiele i można oczekiwać, że poruszających się po drogach prototyp może na część z nich będzie nam w stanie odpowiedzieć, a wtedy będzie można zacząć myśleć nad tym czy ten projekt powinien być kontynuowany i wprowadzany na szerszą skalę. Na tą chwilę nie mamy jeszcze dokładnej odpowiedzi, zanosi się jednak, że w kolejnych czterech miastach również pojawią się takie pojazdy. Pilotażowy projekt ma się pojawić w Nanyang, Shenyang, Tianjin oraz Zhoukou.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz