Jak dbać o zęby dziecka? Oto 4 główne zasady!

News

Wprowadzenie do nawyków dziecka odpowiedniej higieny jamy ustnej to większa szansa na to, że dziecko będzie miało zdrowe zęby przez całe życie. Pewnie wiele osób zastanawia się jak dziecko ma dbać o zęby.

ZASADA 1. Dbaj o mleczaki niektórzy mają takie przekonanie, że o zęby mleczne nie będzie trzeba dbać i nie trzeba ich leczyć.

W rzeczywistości ich kondycja może mieć wpływ na stan jamy ustnej. Jeśli pojawia się pierwsze mleczaki będzie już trzeba zacząć myśleć o odpowiedniej szczoteczki dla dziecka, która będzie koniecznym elementem do tego, by dbać odpowiednio uzębienie.

ZASADA 2. Ucz dziecko, jak czyścić zęby

Gdy dziecko nabierze już pewnej sprawności manualnej będzie musiało czyścić zęby. Początkowo będzie to na zasadzie zabawy, by z czasem wyrobić sobie prawidłową technikę szczotkowania. U małych dzieci zaleca się szczotkowanie metodą ruchów okrężnych. Mycie oczywiście dwa razy dziennie z użyciem pasty, która będzie zawierała fluor.

Powinno się również dbać o to, by zachęcić jakoś dziecko do mycia zębów. Można wybrać między innymi odpowiednią kolorową szczoteczkę czy taką, która ma jakiś gadżet taki jak między innymi klepsydra, która mierzy czas mycia zębów.

ZASADA 3. Odwiedzamy dentystę

Próchnica będzie nieść za sobą poważne konsekwencje. Dlatego tak naprawdę już od młodych lat dziecko musi wiedzieć, że dentysta jest tym miejscem, gdzie będzie można zadbać o uzębienie. Jeśli pojawia się próchnica trzeba ją jak najszybciej likwidować w trakcie wizyty u dentysty.

ZASADA 4. Stosujemy zdrową dietę

Na stan uzębienia wpływ mają również nasze posiłki. Powinny być one odpowiednio zbilansowane. Z uwagi na prawidłowe kształtowanie się zgryzu pokarmy powinny zachęcać do żucia, które pobudza kości szczęk do kształtowania się wzrostu. Cukier powinien być spożywany z głównym posiłkiem i na koniec należy podać dziecku jakiś posiłek, który będzie całkowicie obojętne dla zębów. Jeśli chodzi o soki trzeba również uważać i podchodzić do tego ostrożnie.

Warto wyeliminować wysoko słodzone napoje gazowane, ponieważ mogą one bardzo szybko niszczyć uzębienie. I właśnie z tego powodu należy unikać cukrów. Natomiast bardzo ważne będzie wprowadzenie również do diety odpowiedniej ilości białka.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz