Dom

Kosiarka do małego ogródka

News

Koszenie niewielkich trawników nie powinno sprawić nam większych problemów, nawet jeśli na ich terenie pełno jest ciasnych i trudno dostępnych miejsc. Zadanie okaże się jeszcze łatwiejsze, jeżeli zaopatrzymy się w odpowiedniej jakości kosiarkę.

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jakie urządzenie okaże się dla nas najlepsze, od razu możemy odrzucić modele samojezdne oraz popularne traktorki. Charakteryzują się one bowiem dużymi rozmiarami i sporą mocą, dlatego w przypadku małego ogródka nigdy nie będziemy w stanie wykorzystać ich potencjału. Zakup takich kosiarek okaże się więc nieopłacalny – nie zapominajmy, że ich cena jest często bardzo duża.

Jaką kosiarkę wybrać?

Skoro więc odrzucamy traktorki i modele samojezdne, to czym powinniśmy się zainteresować? Analizując obecny rynek ogrodniczy, mamy trzy możliwości.

Kosiarka ręczna. Rozwiązanie zdecydowanie najtańsze. Tego typ urządzenia nie posiadają bowiem silnika – najczęściej składają z wału połączonego z kółkami. Na jego powierzchni mocowane są natomiast elementy tnące, które usuwają nadmiar trawy.

Ograniczona budowa kosiarki ręcznej jest jednocześnie jej zaletą i wadą. Zaletą, ponieważ niewiele waży, przez co może być przez nas swobodnie przenoszona z miejsca na miejsce. Pozbawiona silnika kosiarka nie emituje także szkodliwych spalin, jest ponadto bezgłośna. Wady wynikają przede wszystkim z ograniczonych możliwości takiej kosiarki – musimy pchać ją siłą naszych mięśni, dlatego nie okaże się zbyt przydatna podczas koszenia długiej trawy. Koła kosiarki muszą także cały czas poruszać się po prostym terenie, więc nie skorzystamy z niej chociażby na delikatnych wzniesieniach czy innych nierównościach.

Kosiarka elektryczna. W tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem zdecydowanie wydajniejszym aniżeli modele ręczne. Posiada ono bowiem silnik napędzany energią elektryczną, którego moc pozwoli nam na koszenie nawet długiej trawy.

Jednocześnie kosiarka elektryczna niejako zachowuje zalety urządzeń ręcznych. W dalszym ciągu nie emituje ona bowiem żadnych szkodliwych spalin, a do tego jej działanie, choć głośniejsze, nie powinno nam zbytnio przeszkadzać.

Kosiarka elektryczna nie jest jednak pozbawiona wad. Najpoważniejszą z nich jest oczywiście ograniczenie poruszania się z urządzenia przez kabel zasilający. Jeżeli okaże się on zbyt krótki, możemy mieć trudność z koszeniem nawet niewielkiego trawnika. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie przesadzać także w drugą stronę – im bowiem kabel dłuższy, tym większe spadki napięcia, które wpływają na ograniczenie mocy urządzenia. Optymalna długość kabla w przypadku urządzeń elektrycznych wynosi około 25-30 metrów.

Kosiarka spalinowa. Wyróżnia się ona zdecydowanie największą wydajnością ze wszystkich wymienionych urządzeń. Modele spalinowe często dysponują bowiem silnikami kilkukrotnie mocniejszymi niż kosiarki elektryczne. To zaś przekłada się na możliwość koszenia bardzo długiej trawy.

Ogromną zaletą rozwiązań spalinowych jest także pełna swoboda ich wykorzystania. Nie ogranicza nas żaden kabel, dlatego możemy kosić gdzie tylko chcemy. Oczywiście pamiętać musimy o tym, że kosiarki tego typu emitują spaliny – nie są więc zalecane miłośnikom urządzeń ekologicznych.

Jaka kosiarka spalinowa spełni nasze oczekiwania? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy posiada ona napęd czy też jest jego pozbawiona. W pierwszym przypadku nasza kosiarka będzie jeździła sama, naszym zadaniem będzie jedynie sterowanie jej pracą. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które jednak może dać nam się we znaki po wyłączeniu urządzenia. Przenoszenie wyłączonej kosiarki z napędem może okazać się bardzo utrudnione.

Niezależnie od tego, na jakiego rodzaju kosiarkę się zdecydujemy, zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry użytkowe, które należy dostosować do ogrodu, jakim dysponujemy. Mowa w tym miejscu przede wszystkim o szerokości roboczej, pojemności kosza na skoszoną na trawę, regulacji wysokości koszenia, a także jakości wykonania obudowy.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz